Scenario: I’m making vegetarian shepherd’s pie and need to buy milk (something I never buy) because the recipe calls for 1 cup of milk. I could either buy a 2L jug for like $3 or a small 300ml container for $2. I ended up going for the big one, but even after trying to use it for things like pancakes, I ended up throwing most of it away! So even though it feels un-savvy, if I had gone for the small one I would’ve spent and wasted less. This sounds hyper-specific, but it’s actually happened quite a lot recently in similar scenarios!